ختم قرآن

در این صفحه از سایت قرآن بخوان به موضوعاتی از قبیل » ختم قرآن چیست؟ چه مزایایی دارد؟ چه احادیثی در مورد ختم قرآن وجود دارد؟

اینها بخشی از سوالاتی است که در این صفحه ما به آنها پاسخ میدهیم :

ختم قرآن یعنی از ابتدا تا انتهای قرآن را تلاوت کنیم.

در اسلام برای ختم قرآن اثرات معنوی خوبی از جمله استجابت و قبولی دعا بعد از ختم قرآن گفته شده است .

ختم قرآن به دو صورت انجام میشود: ختم انفرادی کل قرآن – ختم گروهی قرآن

در ختم انفرادی یک شخص از ابتدا تا انتهای قرآن را خودش به تنهایی قرائت میکند.

در ختم گروهی قرآن ، هر شخص بخشی از صفحات و آیات را قبول میکند که تلاوت کند، در آخر مجموع صفحات تلاوت شده افراد، برابر با کل قرآن و یک ختم قرآن می شود.

بهترین حالت برای ختم قرآن انفرادی، در ماه رمضان است که در 30 روز ( روزی یک جزء ) قرآن کامل خوانده میشود.

در این رابطه حدیثی داریم که می فرماید : 

قرآن کتاب خدا و برنامه زندگی بشر برای تکامل است. پس شایسته است انسان وقتی آن را قرائت میکند در آن تدبر و تعمق داشته باشد و به خواندن سریع و گذرای آن اکتفا نکند.

 

امام صادق علیه‌السّلام می‌فرمایند: «کسی که قرآن را ختم کند، برایش نزد خدا دعای مستجابی است».

رسول خدا صلی‌الله‌ علیه‌ و‌ آله‌ و سلّم فرمودند: «وقتی کسی قرآن را ختم کند، در آن هنگام شصت هزار فرشته بر او درود می‌فرستند».

امام حسین علیه‌السّلام فرمودند: «کسی که قرآن را در شب ختم کرده باشد، ملائکه تا صبح بر او درود می‌فرستند».

در حدیثی از پیامبر(ص) آمده هر کس قرآن را ختم کند، گویی نبوّت در جان او جای گرفته ولی به او وحی نمی‌شود.

حضرت باقر علیهالسلام میفرمایند: رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: هر کس در یک شب ده آیه از قرآن بخواند، از غافلین نوشته نشود. هر کس پنجاه آیه بخواند، در زمره ذاکرین نوشته شود. هر کس صد آیه بخواند، در زمره قانتین نوشته شود. هر که دویست آیه بخواند، از خاشعین، هر که سیصد آیه بخواند از فائزین و هر که پانصد آیه بخواند از جمله مجتهدین نوشته شود. هر کس هزار آیه بخواند برای او (ثواب انفاق) یک قنطار از طلا نوشته شود ـ قنطار پانزده هزار مثقال است که هر مثقال، بیست و چهار قیراط میباشد ـ که کوچکترین آنها به اندازه کوه احد است و بزرگترین آنها به اندازه آنچه میان زمین و آسمان است.

شخصی به نام «علی بن مُغَیْرَه» خدمت امام موسی بن جعفر ـ علیه السّلام ـ عرض می‎كند: 
در ماه رمضان چند بار قرآن را ختم می‎كنم، روز عید فطر كه فرا می‎رسد، یكی از آنها را به پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ، یكی را به علی ـ علیه السّلام ـ یكی را به فاطمه ـ علیها السّلام ـ و بقیه را به سایر امامان، تا برسد به شما، اهدا می‎كنم. در برابر این عمل چه پاداشی برای من است؟ 
امام هفتم ـ علیه السّلام ـ فرمود: پاداش تو آن است كه در روز قیامت با آن بزرگواران خواهی بود. 
عرض كردم: الله اكبر، آیا چنین پاداشی برای من است؟ 
حضرت سه مرتبه فرمود: آری

 

 برخى از صحابه بر ختمهاى مكرر در كمترين زمان اصرار داشته اند اما بر اساس روايات، ختم قرآن در كمتر از سه روز يا يك هفته ممدوح نيست. از آن رو كه در سنت اسلامى به ترتيل و تبيين آيات قرآن بيش از تكرار و تعدد تلاوت آيات توجه شده است.

از پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله نقل شده كسى كه در كمتر از سه روز قرآن را ختم كند به فهم آيات دست نمى يابد و چنين قرائتى به خواندن شتابزده و بى توجه آيات مى انجامد.

در حديثى از امام رضا عليه السلام آمده است با اين كه مى توانم قرآن را در كمتر از سه روز ختم كنم، اين كار را نمى كنم تا قرائتم بدون تدبر نباشد.در عين حال، سى تا چهل بار ختم قرآن در ماه رمضان به گونه اى ويژه مجاز دانسته شده است

در برخى از گزارش ها، نقل هاى خارق العاده اى از ختم قرآن افراد مختلف ذكر شده كه از آن جمله ختم قرآن در يك شبانه روز، يكنماز و يك ركوع است. معتقد است براى عابدان و سالكانِ عملى شايسته نيست كه كمتر از دو ختم قرآن در هفته داشته باشد اما سالكان قلبى و نيز مشتغلان به نشر علم مى توانند هفته اى يك ختم داشته باشند و افراد اهل تأمل و تفكر مى توانند قرآن را در يك ماه ختم كنند تا تأمل و تدبر لازم را در آيات داشته باشند. وى در ادامه، طريقه تقسيم بندى سوره ها را متناسب با هر يك از اين روشهاى ختم قرآن تشريح كرده است.

خواندن قرآن در ماه رمضان ثواب خیلی زیادی دارد . (  ثواب قرائت یک آیه در ماه رمضان معادل ثواب ختم قرآن دانسته شده است.)از آنجایی که تعداد صفحات قرآن (600)  صفحه است وقتی آن را بر روزهای ماه (30) تقسیم کنیم،  تعداد صفحاتی که باید در هر روز بخوانید بدست می آید. سپس تعداد صفحات روزانه (20) را تقسیم بر نوبتهای نماز (5) بکنید تا تعداد صفحاتی که باید در هر نوبت نماز قرائت کنید به دست آورید.شما میتوانید با قرائت 4 صفحه پیش از هر نوبت از نمازهای پنجگانه، یک ختم قرآن در ماه مبارک رمضان داشته باشید.اگر بخواهید 2 بار قرآن را ختم کنید، میتوانید 4 صفحه پیش از هر نماز و 4 صفحه بعد از هر نماز بخوانید.به همین راحتی می توانید ختم قرآن انجام دهید.همچنین می توانید به صورت گروهی قرآن را ختم کنید ( برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید : ختم قرآن گروهی )

تلاوت قرآن آدابی دارد که می بایست تا حد امکان آنها را رعایت کرد. 

بعضی از این آداب ظاهری ، مانند طهارت ( وضو داشتن )، آراستگی، مودب نشستن و …

بعضی دیگر از این آداب باطنی هستند ، مانند حضور قلب، تدبر و …

همچنین احکامی مانند وضو داشتن برای دست زدن به آیات مورد نیاز می باشد.

 

 

در هنگام خواندن یک دور کامل قرآن، دعای ختم قرآن خوانده میشود، ولی می توان در پایان رساندن هر سوره یا حزب و جزئی می توان دعاهای ختم قرآن را خواند.دعای 42 صحیفه سجادیه از جامع ترین دعاهای ختم قرآن است : دعای ختم قران کریم 
[تعداد: 2   میانگین: 4.5/5]